Kiállítás Bükkábrányban

Bükkábrányi mocsárciprus

2007. júliusában, világszenzációt jelentő leletre bukkantak a Bükkábrányi lignitbánya területén. A 16 mocsárciprus törzsből álló lelet együttes 60 méteres mélységből került elő, megőrizve egykori fás szerkezetét, nem engedve az úgynevezett szénülési folyamatnak.
Korabeli magasságuk elérhette a 30-40 métert is. Pusztulásukhoz egy hirtelen homokvihar vagy iszaplavina vezethetett, amely mintegy 6 méteres magasságban elborította, így konzerválta a mocsárciprusok törzsének alsó részét, míg a homok- vagy iszapréteg fölé eső részek elpusztultak. Az 5-6 méter magas, 2-3 méteres átmérőjű tizenhat fatörzs eredeti, álló helyzetében konzerválódott, de a hasonló leletektől eltérően nem szenesedett el és nem is kövesedett meg.

A 8 millió éves, 5-6 m magas, 1,5-3 méter átmérőjű mocsárciprus törzseket Ipolytarnócon állították ki, illetve a miskolci Herman Ottó Múzeum Pannon-tenger Múzeumának interaktív kiállításán ismerhetjü meg. Bükkábrányban a Bányász Emlékház (Jókai Mór u. 1.) mutatja be a helyi bányászat történetét és a mocsárciprusok lelőhelyét.

 

A vándorló bánya titkai

A lignitbánya legyezőszerű nyomot ás a földbe Bükkábrány határában. Ez a legyező az egyik oldalán folyamatosan nyílik, a másikon pedig visszazárul. Így halad, vándorol a bánya. Mielőtt a hatalmas gépek elfoglalnának egy-egy újabb területet, a régészek átkutatják azt a múlt emlékeit keresve. Ez Magyarország legnagyobb kiterjedésű ásatása!
A bánya nemcsak a földet forgatja fel, hanem – az előkerült leletek által – az itt élők múltját is. Változtat a most élők életén, hiszen a bányászhagyományok is meghonosodtak a környéken. A lebányászott területet helyreállítják, beültetik, néhány év, évtized múlva nyoma sem marad – de a feltárt titkok, az új ismeretek örök nyomot hagynak a település történetében. Ebbe a feltárt örökségbe és természetesen a bányászat, a bánya titkaiba kapnak betekintést a kiállítás látogatói.

Az igazság odalent van?

A miskolci régészek mottója, hogy „Az igazság odalent van!”. Ez igaz: a föld alatt évezredeken át megőrződött tárgyak, épületek, csontvázak és azok környezete, elhelyezkedése tud képet adni az évezredekkel ezelőtti emberi életről. Ezek alapján sokat tudunk arról, hogy mit tettek újkőkori elődeink. Viszont alig tudunk valamit arról, hogy miért tették. Tényeket ismerünk – az igazságot talán sohasem fogjuk. A régészek feloldhatatlan dilemmákkal szembesülnek. Itt meg is osztanak néhányat a látogatókkal.
 

A titkos tizenkettő

Bükkábrány egy életkamrácskában fekszik. Ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy itt minden korban lehetett, sőt jó volt élni: a hegyek és a sík találkozásánál, víz mentén minden adott a megtelepedéshez. A különböző korokból feltárt leletanyag mennyiségi értelemben is gazdag. És nemcsak Bükkábrány környékének múltjáról beszélnek, hanem az egész Kárpát-medence vagy éppen Európa történetének mozaikképéhez is hozzátesznek egy-egy fontos darabot. Ilyen fontos mozaikoknak fedjük itt fel a titkát.
A titkos 12: 1. Ősfák a lignitben – 2. Szarvasmarha-protomé – 3. Badeni kocsiedény – 4. Térképedény – 5. Bronzdepó – 6. Madárcsőrvadkan – 7. Az első euró – 8. Szarmata lunula, fibula – 9. Csörsz árka – 10. Olaszegyháza – 11. A mezőkeresztesi csata – 12. Rejtőzködő térkép

Jó szerencsét!

A bükkábrányi bányászélet hamarabb elkezdődött, mint hogy megnyílt volna a lignitbánya, hiszen sokan dolgoztak a környék mélyművelésű bányáiban. Ez az oka annak, hogy a bányászhagyományok helyi őrzői nemcsak a külszíni, hanem a földalatti bányászat emlékeit is ápolják. A kultúra egyébként is közös, csak a technika más. Ez a technikai igazán figyelemreméltó! Lenyűgöző gépóriások falják a földet és csalják ezzel elő a puszta földnek máskor nem látható, különleges arcát. Ráadásul itt dolgozik a világ legnagyobb kompakt marótárcsás kotrógépe.

Kapcsolat

A tárlat az új koronavírus okozta járványhelyzet miatt
határozatlan ideig nem látogatható.

Üzemeltető: Bükkábrány Község Önkormányzata

A kiállítás helye:
3422 Bükkábrány, Jókai utca 1.

Nyitva tartás:
Bejelentkezéssel a lenti elérhetőségeken.
 

hivatal@bukkabrany.hu

24 órán belül válaszolunk
A fejlesztés a  TOP-1.2.1-15-BO1-2016-00003 jelű, a Rendezvényhelyszínek és múzeum kialakítása Bogács, Bükkszentkereszt és Bükkábrány településeken” című projekt keretében valósult meg.